Lățimea anvelopei unui e-bike se alege după teren: plus (2,6–3,0 inch) pentru pietriș, noroi și drumuri proaste, fat (în jur de 4 inch și peste) doar pentru zăpadă, nisip și teren moale. Pe asfalt bun, lățimea în plus îți aduce puțin și o plătești în greutate, rezistență la rulare și autonomie.
Orice lățime alegi, anvelopa trebuie să se potrivească cu janta, cadrul și furca și să ducă sarcina unui e-bike: o bicicletă grea, cu un motor care trage puternic.
Pe scurt
- Terenul decide: plus pentru pietriș, noroi și trasee, fat pentru zăpadă, nisip și teren moale; pe asfalt, lățimea în plus nu aduce un câștig clar.
- Costul: greutate în plus, rezistență la rulare mai mare pe teren dur și autonomie mai mică. Modelul anvelopei contează și el.
- Janta: lățimea ei interioară trebuie să intre în intervalul producătorului anvelopei; la 2,6–3,0 inch, WTB recomandă 35–40 mm.
- Cadrul și furca: respectă lățimea maximă dată de producătorul bicicletei și lasă cel puțin 4 mm liberi pe fiecare parte; anvelopele fat cer un cadru de fat bike.
- Presiunea: joasă, în intervalul de pe flanc, măsurată cu manometru: la o anvelopă fat, 0,1 bar se simte.
- E-bike: alege anvelope marcate pentru e-bike (de exemplu E-25). Încadrarea legală o dă motorul, nu anvelopa.
Plus și fat: ce sunt și pentru ce teren sunt făcute
Anvelopele plus au 2,6–3,0 inch (circa 66–76 mm), iar cele fat încep de la circa 3,8 inch (97 mm) și au cel mai des 4,0–4,8 inch.
| Tip | Lățime | Merge cel mai bine pe | Compromisul |
|---|---|---|---|
| Standard | sub 2,6 inch | Asfalt, drumuri de țară, pietriș și trasee obișnuite | Mai puțină aderență și confort pe teren moale sau foarte denivelat |
| Plus | 2,6–3,0 inch | Pietriș, noroi, rădăcini, drumuri cu gropi | Mai grea decât una standard; în nisip moale se afundă |
| Fat | 3,8 inch și mai mult | Zăpadă, nisip, teren moale | Greutate și rezistență la rulare mari pe teren dur; cere cadru, furcă și butuci speciali |
Multe e-bike-uri compacte sau pliabile au roți de 20 inch cu anvelope de 4,0 inch: dacă ai unul, rămâi la mărimea lui și alegi între modele, nu între lățimi. La noi, anvelopele pliabile de MTB merg până la 2,8 inch, iar pentru e-bike și fat bike, la anvelope și jante e-bike și la anvelope pe sârmă.
Ce câștigi cu o anvelopă mai lată
Câștigul vine din volumul de aer: anvelopa lată merge la presiune mică fără să se turtească până la jantă, cu o suprafață de contact mai mare și mai puține vibrații.
- Aderență: pe pietriș, noroi și rădăcini, anvelopa umflată mai puțin se mulează pe teren și alunecă mai rar. Pe teren accidentat scade chiar și rezistența la rulare, pentru că anvelopa nu mai „sare” peste fiecare denivelare.
- Confort: volumul mare de aer amortizează gropile și vibrațiile.
- Plutire: pe nisip moale și pe zăpadă, anvelopa fat se afundă mai puțin; într-un test pe plajă, bicicleta cu anvelope plus s-a împotmolit, iar cea fat a mers mai departe.
Ce plătești: greutate, rezistență la rulare, autonomie
Greutate. O anvelopă plus are în jur de 0,8–1,1 kg, una fat de 4 inch 1,1–1,2 kg, una de 4,8 inch peste 1,6 kg, la care se adaugă janta mai lată și camera mai grea (circa 390 g la 26 x 4,0).
Rezistență la rulare. Pe teren dur, presiunea mică se plătește: pe un banc de probă, trei anvelope fat tubeless au cerut în medie cu peste 50% mai multă putere la 0,55 bar decât la 1,4 bar. Și modelul contează: la aceeași presiune, o anvelopă fat lentă a cerut cu circa 60% mai multă putere decât una rapidă. Pe teren moale e invers: acolo anvelopa umflată mai puțin rulează mai ușor.
Autonomie. Motorul acoperă efortul în plus, dar îl plătești din baterie; cât anume depinde de anvelopă, presiune, teren și viteză. Ajută un model care rulează ușor, presiunea potrivită terenului și, la fat, montajul tubeless: pe același banc de probă, anvelopele fără cameră au cerut în medie cu 4–9 W mai puțin decât cu cameră, iar roata a fost cu circa 300 g mai ușoară.
Preț. Pe lângă anvelope, trecerea la plus cere adesea jante mai late și camere noi.
Jante: lățimea interioară decide
Contează lățimea interioară a jantei, măsurată în punctul cel mai îngust dintre marginile care țin anvelopa. Marcajul ETRTO al jantei are forma lățime-diametru: la 40-584, 40 mm e lățimea interioară, iar 584 mm, diametrul de așezare (27,5 inch). Dacă lipsește, măsori cu un șubler.
Intervalul de lățimi de jantă îl dă producătorul anvelopei, pe ambalaj sau în fișa tehnică; dacă producătorul jantei dă alte limite, le respecți pe cele mai stricte. WTB recomandă jante de 35–40 mm pentru anvelope de 2,6–3,0 inch, iar anvelopele fat merg de regulă pe jante de 55 mm sau mai late. O jantă mai lată sprijină mai bine anvelopa la presiune mică, dar o și lărgește, cu circa 1 mm la fiecare 2,5 mm în plus.
Al doilea număr din marcajul anvelopei, diametrul de așezare, trebuie să coincidă cu cel al jantei: 406 mm la 20 inch, 559 mm la 26 inch, 584 mm la 27,5 inch, 622 mm la 29 inch. Camera se alege după același diametru și după un interval de lățimi care include anvelopa: camere de bicicletă.
Cadru și furcă: încape anvelopa?
Producătorul bicicletei dă lățimea maximă de anvelopă acceptată de cadru și de furcă, iar aceea e limita. Fat bike-urile au cadru, furcă și butuci mai lați, deci nu treci la fat schimbând doar anvelopele și jantele.
Pentru plus sau pentru orice lățime nouă, fă proba cu anvelopa montată și umflată. Cannondale recomandă 4–5 mm liberi pe fiecare parte, nu mai puțin de 4 mm: o cheie imbus de 5 mm ar trebui să treacă între anvelopă și cadru în punctele cele mai strâmte, sus la furcă și la brațele din spate. Pe noroi lipicios lasă mai mult. Lățimea reală poate diferi cu până la 3 mm de cea scrisă și mai crește cu 1–2 mm după montaj.
La un e-bike verifică și spațiul față de lanț, disc, aripi și motor, iar dacă roata devine mai înaltă, întreabă la service dacă viteza și distanța afișate rămân corecte.
Presiunea: joasă, dar măsurată
Intervalul de presiune e scris pe flancul anvelopei: nu treci de maxim și nu cobori sub minim, unde e dat. La anvelopele late, pornește foarte jos:
| Anvelopă | Presiune |
|---|---|
| Fat 26 x 4,00 (Schwalbe Jumbo Jim) | 0,4–2,0 bar (5–30 psi) |
| Plus 29 x 3,0 (WTB Ranger) | 1,0–2,1 bar (15–30 psi) |
| Plus 27,5 x 2,80 (Schwalbe Nobby Nic) | maximum 2,6 bar (38 psi) |
În practică, anvelopele fat se folosesc la circa 0,4–0,5 bar (5–7 psi) pe nisip și zăpadă și la 0,55–0,85 bar (8–12 psi) pe teren mixt, iar cele plus, pe pietriș și trasee, la circa 1,0–1,25 bar (14–18 psi). Cu cât greutatea totală (tu, bicicleta, bagajele) e mai mare, cu atât mergi mai sus în interval.
Testul cu degetul e foarte inexact, spune Schwalbe: folosește un manometru cu scară mică (0–2 bar), mai precis sub 1 bar decât cel al unei pompe obișnuite. La 0,5 bar, o scădere de 0,1 bar înseamnă 20%, deci verifică presiunea înainte de fiecare ieșire, ca în verificarea de 5 minute. Mai multe, în ghidul despre presiunea anvelopelor.
Anvelope pentru e-bike: marcaj, sarcină, uzură
Pentru un pedelec (bicicletă cu pedalare asistată până la 25 km/h), legea nu cere anvelope speciale, dar sarcinile și vitezele medii sunt mai mari decât la o bicicletă obișnuită, așa că producătorii marchează modelele potrivite: „E-25” la Schwalbe, „E25” la Continental. Un e-bike cu asistență peste 25 km/h (S-pedelec) are nevoie de anvelope omologate ECE-R75, marcate „E-50” sau „E50”.
- Sarcina: fișa tehnică dă greutatea maximă pe anvelopă (de pildă 120 kg la anvelopele fat și plus E-25 de la Schwalbe), iar roata are și ea o limită de greutate. Adună greutatea bicicletei, a ta și a bagajelor; roata din spate duce mai mult.
- Uzura: forța în plus a motorului uzează anvelopa mai repede, iar modelele pentru e-bike sunt făcute să-i reziste.
- Alunecarea pe jantă: la presiune mică și la frânări puternice, anvelopa poate aluneca pe jantă și trage camera după ea; semnul e valva înclinată, care se poate rupe. Presiunea mai mare reduce alunecarea, iar la tubeless valva, fixată pe jantă, nu se poate rupe așa.
Protecție antipană
- Presiunea potrivită: sub presiunea recomandată riscul de pană crește, iar camera se poate ciupi între jantă și obstacol (două găuri alăturate, „snake bite”), mai ușor la un e-bike greu.
- Centura antipană: e mai bine ca protecția să fie în anvelopă, sub banda de rulare, decât o bandă pusă separat.
- Tubeless cu lichid de etanșare: închide găurile mici, nu și tăieturile mari. Cere anvelopă tubeless ready, jantă și valvă compatibile, bandă și lichid de etanșare: soluții tubeless.
- Benzi antipană și anvelope fără aer: benzile dintre anvelopă și cameră ajută, dar Schwalbe avertizează că se freacă de cameră și pot produce defecte (benzi și protecții antipană). Anvelopele fără aer nu se dezumflă, dar rulează mai ferm și nu le poți adapta terenului prin presiune.
Ia cu tine o cameră pe mărimea anvelopei, leviere și o pompă mică: un e-bike de peste 20 kg nu se împinge ușor până acasă. Gata strânse, le găsești în Kitul de pană; ce mai merită în geantă, în kitul minim pentru oraș.
În România: drumuri proaste, iarnă și ce spune legea
Pe drumurile de la noi, cu gropi, borduri, pietriș și noroi, o anvelopă plus ajunge de regulă; fat îți trebuie pentru zăpada groasă de iarnă și pentru nisip. Pe gheață nu ajută nici lățimea: Schwalbe spune că mergi în siguranță doar cu anvelope cu cuie.
Încadrarea legală o schimbă motorul, nu anvelopele. Regulamentul (UE) nr. 168/2013, care reglementează omologarea mopedelor și a motocicletelor, nu se aplică bicicletelor cu pedalare asistată al căror motor are cel mult 250 W putere nominală continuă, nu mai ajută când nu pedalezi și se oprește complet înainte de 25 km/h (art. 2 alin. (2) lit. (h)). Dacă nu îndeplinește toate aceste condiții, e-bike-ul intră sub regulament și trebuie omologat.
Pentru RCA contează Legea nr. 132/2017, modificată prin Legea nr. 181/2025: din 16 noiembrie 2025 trebuie asigurat orice mijloc de transport pe uscat cu propulsie proprie care are viteza maximă constructivă peste 25 km/h sau masa proprie peste 25 kg și viteza maximă constructivă peste 14 km/h (art. 2 pct. 27 și art. 3). Un e-bike cu asistență peste 25 km/h trebuie deci asigurat. Bicicletele cu pedalare asistată nu sunt numite în lege, nici printre excepții: dacă e-bike-ul tău trece de 25 kg, întreabă un asigurător înainte să ieși cu el pe drum.
Întrebări frecvente
Care e diferența dintre anvelopele plus și fat?
Anvelopele plus au 2,6–3,0 inch și merg pe jante de circa 35–40 mm; cele fat încep de la circa 3,8 inch și merg pe jante de 55 mm sau mai late. Plus e un compromis pentru pietriș și noroi, iar fat plutește pe nisip și zăpadă, dar cântărește mai mult și rulează mai greu pe teren dur.
Pot monta anvelope mai late pe e-bike-ul meu?
Doar în limitele date de producători: lățimea maximă de anvelopă a cadrului și a furcii, intervalul de jante al anvelopei și cel puțin 4 mm liberi pe fiecare parte. Pentru 4 inch îți trebuie cadru, furcă, butuci și jante de fat.
Ce presiune pun în anvelopele fat?
Una din intervalul scris pe flanc, de pildă 0,4–2,0 bar (5–30 psi) la Schwalbe Jumbo Jim. În practică, circa 0,4–0,5 bar pe nisip și zăpadă și 0,55–0,85 bar pe teren mixt, mai mult cu cât greutatea totală e mai mare, măsurate cu un manometru cu scară mică.
Anvelopele fat consumă mai multă baterie?
De obicei, pe asfalt, da: sunt mai grele și merg la presiune mică, iar pe teren dur presiunea mică crește rezistența la rulare. Contează și modelul: într-un test pe banc, la aceeași presiune, o anvelopă fat lentă a cerut cu circa 60% mai multă putere decât una rapidă.
Am nevoie de un motor de peste 250 W pentru anvelope fat?
Nu, anvelopele late nu cer un motor mai puternic. Peste 250 W putere nominală continuă nu mai ai o bicicletă cu pedalare asistată în sensul Regulamentului (UE) nr. 168/2013, ci un vehicul care trebuie omologat, iar orice e-bike cu asistență peste 25 km/h are nevoie și de RCA (Legea nr. 132/2017).
Are un e-bike nevoie de anvelope speciale?
Până la 25 km/h, legea nu cere anvelope speciale, dar producătorii recomandă modele marcate pentru e-bike (de exemplu E-25), pentru că sarcina și viteza medie sunt mai mari. Un e-bike cu asistență peste 25 km/h (S-pedelec) are nevoie de anvelope omologate ECE-R75.
Concluzie
Alege lățimea după teren: plus pentru pietriș, noroi și drumuri proaste, fat doar pentru zăpadă, nisip și teren moale. Înainte să comanzi, verifică janta, spațiul din cadru și din furcă, presiunea de pe flanc și marcajul de e-bike, apoi caută mărimea în anvelope și jante e-bike sau în anvelope pe sârmă. Dacă mergi mai ales pe asfalt, probabil nu ai nevoie de anvelope late; vezi alternativa în comparația dintre bicicleta de oraș și MTB în oraș.
Surse
- Regulamentul (UE) nr. 168/2013, art. 2 alin. (2) lit. (h).
- Legea nr. 132/2017 privind asigurarea RCA, art. 2 pct. 27, art. 3 și art. 4, modificată prin Legea nr. 181/2025 (Monitorul Oficial nr. 1049 din 13 noiembrie 2025).
- Schwalbe: broșura tehnică și fișele Jumbo Jim, Nobby Nic și Marathon E-Plus.
- Bicycle Rolling Resistance: o anvelopă fat rapidă, una lentă și tubeless față de cameră.
- WTB: jante pentru 2,6–3,0 inch, lățimea anvelopei și a jantei, Ranger 3.0; Continental: anvelope și jante, anvelope pentru e-bike; Cannondale: spațiul liber din cadru.
- Sheldon Brown: marcajul ISO/ETRTO; Wikipedia și MTBiking.com.au: bicicletele fat și plus.

Scris de
Cătălin Popa, Fondator BikeStylish
Cătălin Popa a fondat BikeStylish și are peste 15 ani de experiență în vânzarea de biciclete, piese și echipament de ciclism: la Veloteca a fost vânzător, apoi un an șef de magazin, iar la Decathlon Pallady a condus doi ani departamentul de ciclism.
Profilul pe LinkedIn


